Helmis vänner på Öarnas dag

En regnig julilördag deltog Helmis vänner på sommarmarknaden Öarnas dag, trots vädret en lyckad dag med många fina möten.

Tre personer står vid ett marknadsbord. På bordet synds en skylt med texten Helmi och informationsmaterial. I bakgrunden syns vimplar i olika färger.
Öarnas dag 2025. Foto: Carita Jonsson.

Lördag 5 juli medverkade Helmis vänner på Öarnas dag, en årlig sommarmarknad med deltagare från öarna Blidö, Yxland, Norröra, Söderöra, Svartlöga och Rödlöga. I år kunde man bland annat köpa honung, lokal konst och handla på loppis. Besökarna kunde också uppleva att tova ull och baka tunnbröd.

Stort intresse för renoveringen av Helmi

Vädret till trots, som bjöd på regn hela dagen, så hade marknaden en jämn ström av tappra besökare som utmanade vädret (lite regn har väl aldrig stoppat en rospigg!). I Helmis vänners tält, som vi delade med föreningen Blidösund, kom många nyfikna besökare som undrade hur det går med renoveringen av vår kulturskatt Helmi.

Vi fick också chansen att marknadsföra framtida seglingar med Helmi och sälja t-shirts och litografier. När dagen var slut kunde vi dessutom välkomna hela sju nya medlemmar till Helmis vänner!

En lyckad dag hälsar marknadsgänget Carita, Ann-Christin, Bo, Annika, Lotti och Elmar.